Kandidater 1991-

2017

Kandidater

Camilla Vuorenmaa
Pekka och Teija Isorättyä
Kari Vehosalo
Perttu Saksa
Maija Blåfield

Jury

Leena Niemistö, VD
Leevi Haapala
Jussi Kivi
Elina Merenmies

Expert

Beatrix Ruf

2015

Kandidater

Hans Rosenström
Pink Twins
Outi Pieski
Laura Könönen
Mika Taanila

Jury

Leena Niemistö, VD
Pirkko Siitari, museichefen
Elina Merenmies, målare
Markus Kåhre, skulptör

Expert

Charles Esche

Pristagare

Mika Taanila

2014

Kandidater

Pauliina Turakka Purhonen
Leena Nio
Riitta Ikonen
IC-98 / Patrik Söderlund & Visa Suonpää
Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta-Kalleinen

Jury

Leena Niemistö, VD
Pirkko Siitari, museichefen
Elina Merenmies, målare
Markus Kåhre, skulptör

Expert

Vasif Kortun

Pristagare

Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta-Kalleinen

2013

Kandidater

Gunnel Wåhlstrand
Pilvi Takala
Fredrik Raddum
Jeppe Hein
Gabríela Friðriksdóttir

Jury

Leena Niemistö, VD
Pirkko Siitari, museichefen
Elina Merenmies, målare
Markus Kåhre, skulptör

Expert

Akiko Miki

Pristagare

Jeppe Hein

2011

Kandidater

Pekka Luukkola
Anssi Kasitonni
Hannaleena Heiska
Terike Haapoja
Adel Abidin

Jury

Leena Niemistö, VD
Berndt Arell, museichefen
Elina Merenmies, målare
Matti Peltokangas, skulptör

Expert

Branislava Andjelkovic

Pristagare

Anssi Kasitonni

2010

Kandidater

Markus Konttinen
Charles Sandison
Jorma Puranen
Jaakko Niemelä
Anne Koskinen

Jury

Leena Niemistö, VD
Berndt Arell, museichefen
Elina Merenmies, målare
Matti Peltokangas, skulptör

Expert

David Elliott

Pristagare

Charles Sandison

Utställningar

Kandidaterna
Kiasma, Helsingfors 8.10.-12.12.2010
Pristagaren
Tavastehus konstmuseum, hösten 2011

2009

Kandidater

Matti Kalkamo
Mika Karhu
Jussi Kivi
Jyrki Riekki
Petri Yrjölä

Jury

Leena Niemistö, VD
Berndt Arell, museichefen
Matti Peltokangas, skulptör
Henry Wuorila-Stenberg, målare

Expert

Vicente Todolí

Pristagare

Jussi Kivi

Utställningar

Kandidaterna
Kiasma, Helsingfors
Jussi Kivi
Kuntsi museum för modern konst, Vasa

2008

Kandidater

Mark Raidpere
Maria Duncker
Tea Mäkipää
Katrina Neiburga
Seppo Renvall

Jury

Leena Niemistö, VD
Tuula Karjalainen, FD
Matti Peltokangas, skulptör
Henry Wuorila-Stenberg, målare

Expert

Hou Hanru

Pristagare

Mark Raidpere

Utställningar

Amos Anderson Konstmuseum, Helsingfors 3.10.-16.11.2008
Estlands konstmuseum KUMU, Tallinn 28.2.-26.4.2009

2007

Kandidater

Elina Brotherus
Markus Kåhre
Elina Merenmies
Anna Tuori

Jury

Leena Niemistö, VD
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Henry Wuorila-Stenberg, målare

Pristagare

Markus Kåhre

Utställningar

Kandidaterna
Kiasma, Helsingors 14.10.2006–21.1.2007
Finlands Ambassad, Washington D.C., USA 12.10.-18.11.2007
Markus Kåhre
Tavastehus konstmuseum, 25.5.-2.9.2007

2006

Livsgärningspris

Ilkka Juhani Takalo-Eskola

Jury

Leena Niemistö, VD
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Henry Wuorila-Stenberg, målare

Utställningen

Amos Anderson Konstmuseum, hösten 2007

2005

Kandidater

Roi Vaara
Aarne Jämsä
Paavo Paunu
Mari Sunna
Salla Tykkä

Jury

Leena Niemistö, VD
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Henry Wuorila-Stenberg, målare

Expert

Peter Doroshenko

Pristagare

Roi Vaara

Utställningar

Amos Anderson Konstmuseum, Helsingfors 7.10.-6.11.2005
Jyväskylä Konstmuseum 25.11.2005-29.1.2006.

2004

Kandidater

Karin Andersson
Carin Ellberg
Andreas Eriksson
Anna Retulainen
Janne Räisänen
Kimmo Schroderus

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Mari Rantanen, målare

Expert

Lorena Martínez
De Corral

Pristagare

Kimmo Schroderus

Utställningar

Tavastehus konstmuseum
Kouvola konstmuseum
Joensuu konstmuseum

2003

Kandidater

Timo Heino
Pertti Kekarainen
Irma Laukkanen
Thomas Nyqvist
Anu Tuominen

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Mari Rantanen, målare

Expert

Aleksandr Borovski

Pristagare

Anu Tuominen

Utställningar

Aine Konstmuseum, Torneå
Amos Anderson Konstmuseum, Helsingfors
Salo Konstmuseum

Livsgärningspris

Harry Kivijärvi

2002

Kandidater

Jacob Dahlgren
Saara Ekström
Tal R
Heli Rekula

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Heikki Häiväoja, skulptör
Tuula Karjalainen, museichef
Mari Rantanen, målare

Expert

Robert Storr

Pristagare

Heli Rekula

Utställningar

Södra-Karelens konstmuseum i Villmanstrand
Tavastehus konstmuseum

2001

Kandidater

Johanna Ehrnrooth
Helena Hietanen
Heli Hiltunen
Kaarina Kaikkonen
Jukka Korkeila

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Juhana Blomstedt, målare
Ulla Huhtamäki, museichef
Heikki Häiväoja, skulptör

Expert

Gijs van Tuyl

Pristagare

Heli Hiltunen

Utställningar

Amos Andersons konstmuseum, Helsingfors, Finland
Uleåborgs konstmuseum, Finland

2000

Kandidater

Bård Breivik, Norge
Erik Dietman, Sverige
Hreinn Fridfinnsson, Island
Georg Gudni, Island
Harry Kivijärvi, Finland
Arne Malmedal, Norge
Balder Olrik, Danmark
Kirsten Ortwed, Danmark
Jaakko Sievänen, Finland

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Juhana Blomstedt, målare
Ulla Huhtamäki, museichef
Heikki Häiväoja, skulptör

Expert

Jean-Christophe Ammann

Pristagare

Hreinn Fridfinnsson

Utställningar

Wäinö Aaltonen Museum, Åbo, Finland
Tavastehus konstmuseum, Finland

1999

Kandidater

Markus Copper
Susanne Gottberg
Pasi Karjula
Robert Lucander
Katarina Reuter
Paavo Räbinä
Marja Strömmer
Pasi Tammi

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Juhana Blomstedt, målare
Ulla Huhtamäki, museichef
Heikki Häiväoja, skulptör

Expert

Saskia Bos

Pristagare

Markus Copper

Utställningar

Imatra konstmuseum, Finland
Tavastehus konstmuseum, Finland

1998

Kandidater

Per Barclay, Norge
Peter Frie, Sverige
Lone Høyer Hansen, Danmark
Pekka Jylhä, Finland
Jon Arne Mogstad, Norge
Jussi Niva, Finland
Kirsten Ortwed, Danmark
Jón Óskar, Island
Håkan Rehnberg, Sverige

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Heikki Häiväoja, skulptör
Jukka Mäkelä, målare

Pristagare

Peter Frie

Utställningar

Björneborgs konstmuseum, Finland
Tavastehus konstmuseum, Finland
Jyväskylä konstmuseum, Finland

1997

Kandidater

Jussi Heikkilä
Pekka Kauhanen
Irma Laukkanen
Pekka Pitkänen
Pauno Pohjolainen
Antti Tanttu
Marjatta Tapiola
Sofia Wilkman
Hannu Väisänen

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Heikki Häiväoja, skulptör
Jukka Mäkelä, målare

Expert

Declan McGonagle, Irish Museum of Modern Art, Dublin

Pristagare

Pauno Pohjolainen

Utställningar

Tavastehus konstmuseum, Finland
Kuopio konstmuseum, Finland
Tallinn Kunst Hall, Estland

1996

Kandidater

Radoslaw Gryta
Juhani Harri
Juho Karjalainen
Matti Peltokangas
Silja Rantanen
Sinikka Tuominen

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Harry Kivijärvi, skulptör
Juhani Linnovaara, målare

Expert

Bo Nilsson, Rooseum, Malmö

Pristagare

Silja Rantanen

Utställningar

Amos Andersons konstmuseum, Helsingfors, Finland
Åbo konstmuseum, Finland
Rovaniemi konstmuseum, Finland

Stipendium

Juho Karjalainen, Finland

1995

Henna och Pertti Niemistös Bildkonststiftelse var huvudsponsor för den internationella Ars 95 Helsingfors-utställningen.

1994

Kandidater

Kristaps Gelzis, Lettland
Reijo Hukkanen, Finland
Andrei Khlobystin, St. Petersburg
Leonhard Lapin, Estland
Deimantas Narkevicius, Litauen
Timur Novikov, St. Petersburg
Jüri Okas, Estland
Nina Roos, Finland
Olegs Tillbergs, Lettland
Gediminas Urbonas, Litauen

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Harry Kivijärvi, skulptör
Juhani Linnovaara, målare

Expert

Rudi Fuchs, Stedelijk Museum, Amsterdam, Nederländerna

Pristagare

Olegs Tillbergs

Utställningar

Uleåborgs konstmuseum, Finland
Södra Karelens konstmuseum, Villmansstrand, Finland
Helsingfors stads konstmuseum, Finland
Utställningens curator: Helena Demakova

Ars Fennica Stipendium

Jari Kylli

1993

Kandidater

Martti Aiha, Finland
Bård Breivik, Norge
Olav Christopher Jenssen, Norge
Per Kirkeby, Danmark
Eva Löfdahl, Sverige
Sigurdur Gudmundsson, Island
Kain Tapper, Finland

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Harry Kivijärvi, skulptör
Juhani Linnovaara, målare

Expert

Maria de Corral, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madrid

Pristagare

Per Kirkeby

Utställningar

Helsingfors stads konstmuseum, Finland
Wäinö Aaltonens konstmuseum, Åbo, Finland
St Mickels konstmuseum, Finland
Utställningens curator: Liisa Lindgren

1992

Kandidater

Lauri Astala
Kari Cavén
Marjatta Hanhijoki
Veikko Hirvimäki
Tapio Junno
Jukka Mäkelä
Marika Mäkelä
Paul Osipow
Johan Scott
Marianna Uutinen

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Arkio, museichef
Harry Kivijärvi, skulptör
Juhani Linnovaara, målare

Expert

Catherine Lampert, Whitechapel Art Gallery, London

Pristagare

Johan Scott

Utställningar

Amos Andersons konstmuseum, Helsingfors, Finland
K.H. Renlunds museum, Karleby, Finland
Joensuu konstmuseum, Finland

1991

Kandidater

Cris af Enehielm
Radoslaw Gryta
Outi Heiskanen
Marja Kanervo
Matti Kujasalo
Leena Luostarinen
Mari Rantanen
Hannu Siren
Osmo Valtonen
Maaria Wirkkala

Jury

Henna Niemistö, pol.mag.
Tuula Karjalainen, FD
Harry Kivijärvi, skulptör
Juhani Linnovaara, målare

Expert

René Block, DAAD, Berlin, Tyskland

Pristagare

Maaria Wirkkala

Utställningar

Åbo konstmuseum, Finland
Kouvola konstmuseum, Finland
Aine konstmuseum, Torneå, Finland