Ehdokkaat 1991-

2017

Ehdokkaat

Pekka ja Teija Isorättyä
Maija Blåfield
Camilla Vuorenmaa
Perttu Saksa
Kari Vehosalo

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, puheenjohtaja
Leevi Haapala
Jussi Kivi
Elina Merenmies

Asiantuntija

Beatrix Ruf

2015

Ehdokkaat

Hans Rosenström
Pink Twins
Outi Pieski
Laura Könönen
Mika Taanila

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Pirkko Siitari, museonjohtaja
Elina Merenmies, taidemaalari
Markus Kåhre, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Charles Esche

Palkinnonsaaja

Mika Taanila

2014

Ehdokkaat

Pauliina Turakka Purhonen
Leena Nio
Riitta Ikonen
IC-98: Patrik Söderlund & Visa Suonpää
Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta-Kalleinen

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Pirkko Siitari, museonjohtaja
Elina Merenmies, taidemaalari
Markus Kåhre, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Vasif Kortun

Palkinnonsaaja

Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta-Kalleinen

2013

Ehdokkaat

Gunnel Wåhlstrand
Pilvi Takala
Fredrik Raddum
Jeppe Hein
Gabríela Friðriksdóttir

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Pirkko Siitari, museonjohtaja
Elina Merenmies, taidemaalari
Markus Kåhre, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Akiko Miki

Palkinnonsaaja

Jeppe Hein

2011

Ehdokkaat

Pekka Luukkola
Anssi Kasitonni
Hannaleena Heiska
Terike Haapoja
Adel Abidin

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Berndt Arell, johtaja
Elina Merenmies, taidemaalari
Matti Peltokangas, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Branislava Andjelkovic

Palkinnonsaaja

Anssi Kasitonni

Näyttely

Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki, 18.11.2011-30.1.2012

2010

Ehdokkaat

Charles Sandison
Jorma Puranen
Jaakko Niemelä
Anne Koskinen
Markus Konttinen

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Berndt Arell, johtaja
Elina Merenmies, taidemaalari
Matti Peltokangas, kuvanveistäjä

Asiantuntija

David Elliott

Palkinnonsaaja

Charles Sandison

Näyttelyt

Kaikki ehdokkaat
Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki 8.10.-12.12.2010
Palkinnonsaaja
Hämeenlinnan taidemuseo 30.9.2011-5.2.2012

2009

Ehdokkaat

Petri Yrjölä
Jyrki Riekki
Jussi Kivi
Mika Karhu
Matti Kalkamo

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Berndt Arell, museonjohtaja
Matti Peltokangas, kuvanveistäjä
Henry Wuorila-Stenberg, taidemaalari

Asiantuntija

Vicente Todolí

Palkinnonsaaja

Jussi Kivi

Näyttelyt

Kaikki ehdokkaat:
Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki 13.10.2000-10.1.2010
Jussi Kivi:
Kuntsin Modernin taiteen museo Vaasa 27.3.-23.5.2010

2008

Ehdokkaat

Seppo Renvall
Mark Raidpere
Katrina Neiburga
Tea Mäkipää
Maria Duncker

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Tuula Karjalainen, FT
Matti Peltokangas, kuvanveistäjä
Henry Wuorila-Stenberg, taidemaalari

Asiantuntija

Hou Hanru

Palkinnonsaaja

Mark Raidpere

Näyttelyt

Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki, 3.10.-16.11.2008
Viron taidemuseo KUMU, Tallinna, 28.2.-26.4.2009

2007

Ehdokkaat

Anna Tuori
Elina Merenmies
Markus Kåhre
Elina Brotherus

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Henry Wuorila-Stenberg, taidemaalari

Asiantuntija

Glenn Scott Wright

Palkinnonsaaja

Markus Kåhre

Näyttelyt

Kaikki ehdokkaat
Nykytaiteen museo Kiasma, Helsinki 14.10.2006-21.1.2007
Suomen Suurlähetystö, Washington D.C., USA 12.10.-18.11.2007
Scandinavia House,New York, USA 30.1.-12.4.2008
Markus Kåhre
Hämeenlinnan taidemuseo 25.5.-2.9.2007

2006

Elämäntyöpalkinto

Ilkka Juhani Takalo-Eskola

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Henry Wuorila-Stenberg, taidemaalari

2005

Ehdokkaat

Roi Vaara
Salla Tykkä
Mari Sunna
Paavo Paunu
Aarne Jämsä

Palkintolautakunta

Leena Niemistö, toimitusjohtaja, LT
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Henry Wuorila-Stenberg, taidemaalari

Asiantuntija

Peter Doroshenko

Palkinnonsaaja

Roi Vaara

Näyttelyt

Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki 7.10.-6.11.2005
Jyväskylän taidemuseo 25.11.2005-29.1.2006.

2004

Ehdokkaat

Karin Andersson
Carin Ellberg
Andreas Eriksson
Anna Retulainen
Janne Räisänen
Kimmo Schroderus

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Mari Rantanen, taidemaalari

Asiantuntija

Lorena Martínez
De Corral

Palkinnonsaaja

Kimmo Schroderus

Näyttelyt

Hämeenlinnan taidemuseo 29.8.-3.10.2004 Kouvolan taidemuseo 8.10.-7.11. Joensuun taidemuseo18.11.2004-9.1.2005

2003

Ehdokkaat

Timo Heino
Pertti Kekarainen
Irma Laukkanen
Thomas Nyqvist
Anu Tuominen

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Mari Rantanen, taidemaalari

Asiantuntija

Aleksandr Borovski

Palkinnonsaaja

Anu Tuominen

Näyttelyt

Aineen taidemuseo, Tornio 22.8.-5.10. Amos Andersonin Taidemuseo, Helsinki 16.10.-9.11. Salon taidemuseo Veturitalli 22.11.2003-4.1.2004

Elämäntyöpalkinto

Harry Kivijärvi

2002

Ehdokkaat

Jacob Dahlgren
Saara Ekström
Tal R
Heli Rekula

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Tuula Karjalainen, museonjohtaja
Mari Rantanen, taidemaalari

Asiantuntija

Robert Storr

Palkinnonsaaja

Heli Rekula

Näyttelyt

Etelä-Karjalan Taidemuseossa Lappeenrannassa 156-18.8.2002 Hämeenlinnan Taidemuseossa 7.9.-1.12.2002

2001

Ehdokkaat

Johanna Ehrnrooth
Helena Hietanen
Heli Hiltunen
Kaarina Kaikkonen
Jukka Korkeila

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Juhana Blomstedt, taidemaalari
Ulla Huhtamäki, museonjohtaja
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Gijs van Tuyl

Palkinnonsaaja

Heli Hiltunen

Näyttelyt

Amos Andersonin taidemuseo 13.10.-18.11. 2001 Oulun taidemuseo 7.12.2001 – 27.1.2002

2000

Ehdokkaat

Bård Breivik, Norja
Erik Dietman, Ruotsi
Hreinn Fridfinnsson, Islanti
Georg Gudni, Islanti
Harry Kivijärvi, Suomi
Arne Malmedal, Norja
Balder Olrik, Tanska
Kirsten Ortwed, Tanska
Jaakko Sievänen, Suomi

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Juhana Blomstedt, taidemaalari Ulla
Huhtamäki, museonjohtaja
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Jean-Christophe Ammann

Palkinnonsaaja

Hreinn Fridfinnsson

Näyttelyt

Wäinö Aaltosen museo, Turku Hämeenlinnan taidemuseo

1999

Ehdokkaat

Markus Copper
Susanne Gottberg
Pasi Karjula
Robert Lucander
Katarina Reuter
Paavo Räbinä
Marja Strömmer
Pasi Tammi

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Juhana Blomstedt, taidemaalari
Ulla Huhtamäki, museonjohtaja
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä

Asiantuntija

Saskia Bos

Palkinnonsaaja

Markus Copper

Näyttelyt

Hämeenlinnan taidemuseo

1998

Ehdokkaat

Per Barclay, Norja
Peter Frie, Ruotsi
Lone Høyer Hansen, Tanska
Pekka Jylhä, Suomi
Jon Arne Mogstad, Norja
Jussi Niva, Suomi
Kirsten Ortwed, Tanska
Jón Óskar, Islanti
Håkan Rehnberg, Ruotsi

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Tuula Arkio, museonjohtaja
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Jukka Mäkelä, taidemaalari

Palkinnonsaaja

Peter Frie

Näyttelyt

Porin taidemuseo
Hämeenlinnan taidemuseo
Jyväskylän taidemuseo

1997

Ehdokkaat

Jussi Heikkilä
Pekka Kauhanen
Irma Laukkanen
Pekka Pitkänen
Pauno Pohjolainen
Antti Tanttu
Marjatta Tapiola
Sofia Wilkman
Hannu Väisänen

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Tuula Arkio, museonjohtaja
Heikki Häiväoja, kuvanveistäjä
Jukka Mäkelä, taidemaalari

Asiantuntija

Declan McGonagle

Palkinnonsaaja

Pauno Pohjolainen

Näyttelyt

Hämeenlinnan taidemuseo
Kuopion taidemuseo
Tallinnan taidehalli

1996

Ehdokkaat

Radoslaw Gryta
Juhani Harri
Juho Karjalainen
Matti Peltokangas
Silja Rantanen
Sinikka Tuominen

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM
Tuula Arkio, museonjohtaja
Harry Kivijärvi, kuvanveistäjä
Juhani Linnovaara, taidemaalari

Asiantuntija

Bo Nilsson

Palkinnonsaaja

Silja Rantanen

Näyttelyt

Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki
Turun taidemuseo
Rovaniemen taidemuseo

Grant

Juho Karjalainen

1995

Henna ja Pertti Niemistön kuvataidesäätiö tuki Nykytaiteen museon kansainvälistä ARS 95 HELSINKI -näyttelyä.

1994

Ehdokkaat

Kristaps Gelzis, Latvia
Reijo Hukkanen, Suomi
Andrei Khlobystin, Pietari
Leonhard Lapin, Viro
Deimantas Narkevicius, Liettua
Timur Novikov, Pietari
Jüri Okas, Viro
Nina Roos, Suomi
Olegs Tillbergs, Latvia
Gediminas Urbonas, Liettua

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM Tuula Arkio, museonjohtaja Harry Kivijärvi, kuvanveistäjä Juhani Linnovaara, taidemaalari

Asiantuntija

Rudi Fuchs, Stedelijk Museum, Amsterdam

Palkinnonsaaja

Olegs Tillbergs

Näyttelyt

Oulun taidemuseo
Etelä-Karjalan taidemuseo, Lappeenranta
Helsingin kaupungin taidemuseo
Näyttelyn kuraattori: Helena Demakova

Grant

Jari Kylli

1993

Ehdokkaat

Martti Aiha, Suomi
Bård Breivik, Norja
Olav Christopher Jenssen, Norja
Per Kirkeby, Tanska
Eva Löfdahl, Ruotsi
Sigurdur Gudmundsson, Islanti
Kain Tapper, Suomi

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM Tuula Arkio, museonjohtaja Harry Kivijärvi, kuvanveistäjä Juhani Linnovaara, taidemaalari

Asiantuntija

María de Corral

Palkinnonsaaja

Per Kirkeby

Näyttelyt

Helsingin kaupungin taidemuseo
Wäinö Aaltosen taidemuseo, Turku
Mikkelin taidemuseo
Näyttelyn kuraattori: Liisa Lindgren

1992

Ehdokkaat

Lauri Astala
Kari Cavén
Marjatta Hanhijoki
Veikko Hirvimäki
Tapio Junno
Jukka Mäkelä
Marika Mäkelä
Paul Osipow
Johan Scott
Marianna Uutinen

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM Tuula Arkio, museonjohtaja Harry Kivijärvi, kuvanveistäjä Juhani Linnovaara, taidemaalari

Asiantuntija

Asiantuntija

Catherine Lampert

Palkinnonsaaja

Johan Scott

Näyttelyt

Amos Andersonin taidemuseo, Helsinki
K.H. Renlundin museo, Kokkola
Joensuun taidemuseo

1991

Ehdokkaat

Cris af Enehielm
Radoslaw Gryta
Outi Heiskanen
Marja Kanervo
Matti Kujasalo
Leena Luostarinen
Mari Rantanen
Hannu Siren
Osmo Valtonen
Maaria Wirkkala

Palkintolautakunta

Henna Niemistö, VTM Tuula Karjalainen, FT Harry Kivijärvi, kuvanveistäjä Juhani Linnovaara, taidemaalari

Palkinnonsaaja

Maaria Wirkkala

Näyttelyt

Turun taidemuseo
Aineen taidemuseo, Tornio